"Enter"a basıp içeriğe geçin

Son Dakika: ABD Başkanı Biden’den BM Zirvesinde Kritik Mektuplar

[ad_1]

Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde ABD Başkanı’ndan Eleştirel Mektuplar

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun yetmiş yedinci toplantısı New York’ta devam ediyor. Uluslararası gündemin yoğun olduğu bir dönemde Genel Kurul’da mesajları merakla beklenen ABD Başkanı Biden, kritik açıklamalarda bulundu.

İşte Ukrayna’daki savaşı Rusya’nın yarattığını belirten Başkan Biden’ın konuşmasından öne çıkanlardan bazıları:

“Bu savaşın geleceği konusunda uyardık ve engellemeye çalıştık. Putin’in sözlerine bakın, gerçek amacını ortaya koyuyor. ‘Ukrayna Rusya tarafından yaratıldı ve hiçbir zaman gerçek bir ülke olmadı’ dedi.”

Şimdi okullara, tren istasyonlarına ve hastanelere yönelik saldırılarını görüyoruz. Ukrayna’nın tarihi ve kültürel merkezlerini hedef alıyorlar. Geçmişte Rusya’nın zorbalık yaptığını gördük. Cesetleri inceleyenler işkence izlerine rastladı.

Bunlar, Ukrayna’nın bir halk olarak var olma hakkını elde etmeyi amaçlıyor. Neye inanırsan inan, kanın donmalı. Bu nedenle 100’den fazla kişi kayıtsız şartsız Genel Kurul’da toplandı.

Bu savaşı bitirmek istiyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri muazzam güvenlik desteği ve ekonomik yardım sağladı. 25 milyar dolardan fazla destek söz konusu. Bugün 40’tan fazla ülke milyarlarca dolar katkıda bulundu. Ekipmanı sağladılar.

Bu hamleler, NATO’ya yönelik saldırıları caydırmak ve Rusya’yı sorumlu tutmak içindi.

Biz özgürlükten yana olduk, BM Şartı’nı imzalayan her kişinin kendileriyle sorunları var. Tıpkı sizin gibi ABD de bu savaşın bitmesini istiyor. Bir ülkenin topraklarını zorla alamazsınız. Şu anda bunun önünde duran tek ülke Rusya. Birleşmiş Milletlerin üyeleri olarak hepimiz açık ve güçlü olmalıyız ve inanç ilkelerini sürdürmeye söz vermiş olan hepimiz sağduyumuzun kırılmasına izin vermemeliyiz.

Ukrayna’nın hakları, herhangi bir ülkenin haklarıyla aynıdır. Rus saldırganlığına karşı duracağız. Burada demokrasi ve otoriter rejimler arasında bir mücadele var. Burada demokrasiye dayalı bir görüşü savunuyoruz. Demokrasi bizim en önemli aracımızdır. Demokrasi, mevcut zorlukların üstesinden gelmek için sahip olduğumuz en önemli araçtır.

“Sadece dünya saldırı altında”

Demokrasilerle çalışıyoruz. Burada toplandığımız gibi, adil ve istikrarlı bir dünya düzeni olan Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin temeli saldırı altında. Onu yok etmek isteyenlerin saldırısı altındadır. BM Sözleşmesi sadece demokrasiler tarafından imzalanmamaktadır. Konferansa onlarca ülkenin vatandaşları da katıldı.

Ortak amaçları ve taahhütleri barış için çalışmaktır. Başkan Truman’ın dediği gibi, BM Sözleşmesi, insanların farklılıklarını aşabilecekleri ve ortak bir zemin bulabilecekleri bir şeydir. Bu ortak payda o kadar açık ve temeldir ki, bugün 193 ülke bunu kabul etmiştir.

Bu, her sorumlu üye devletin görevidir. Ülkeleri işgal etmek için şiddet ve savaş kullanmayı reddediyorum. Küresel korkuyu ve baskıcı politikaları reddediyorum. Devletlerin egemenlik haklarının büyük devletlerin egemenlik haklarıyla aynı olduğunu savunuyorum.

“Birleşmiş Milletler’in daha kapsayıcı olma zamanı geldi”

Hâlâ güçlü bir temele sahip olmak istiyorsanız, Birleşik Devletler sizinle çalışmaya isteklidir. Bu kurumun daha kapsayıcı hale gelmesinin zamanı geldi. Günümüz dünyasına daha fazla cevap verebiliriz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, çok olağandışı olmadıkça, Birleşmiş Milletler’in şartlarını sürekli koruduğu ve savunduğu sürece görevini sürdürmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri, daimi ve daimi olmayan üye sayısının artırılmasını desteklemektedir. Afrika, Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin daimi üye olmasını sağlamak istiyor.

Hint-Pasifik’ten Amerika’daki göçmen sorununu çözmeye. 9 Arap liderle çalıştık. Afrikalı liderler zirvesine ev sahipliği yapacağız. Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni ve vazgeçilmez bir diplomasi dönemi başlıyor. Dünyayı beslemeye ve sözümüzü tutmaya öncelik verdik. Göreve geldiğim günden beri çok ciddi bir iklim krizi gündemi belirledik. Paris Anlaşması’na katıldık ve büyük zirveler gerçekleştirdik.

“İklim kriziyle mücadele için milyarlarca dolar ayırdık”

İklim kriziyle mücadele için milyarlarca dolar yatırım yapıldı. Sıfır emisyon, enerji verimliliği ve temiz üretim ile yatırımları desteklemek. Yeni bir temiz enerji, güç ve ekonomik büyüme çağını başlatacağız. Yatırımlarımız dünya genelinde temiz enerji teknolojilerinin artmasını sağlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, iklim finansmanına yılda 11 milyar dolar yatırım yapıyor. Böylece, adil bir enerji geçişi sağlamayı umuyoruz. Bu ihtiyaç çok büyük. O halde, kendi içimizdeki iklimin tahribatını tersine çevirelim. Gezegenimizi koruyalım. Koronavirüse karşı 620 milyondan fazla aşı dağıttık. İhtiyacı olanlara dağıtılacak daha çok şey var. Ücretsiz, ücretsiz.

Dünya Bankası’nda yeni bir Salgın Önleme Fonu başlatarak değişime öncülük ettik. Küresel sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için çalışmaya devam ediyoruz. AIDS, tüberküloz ve sıtma ile mücadele konulu bir oturum olacak. Burada tarihsel taahhütlerinizi bekleyeceğim. Dünyanın en büyük bağış toplama etkinliklerinden biri olacak.

Gıda kriziyle de kafa kafaya mücadele ediyoruz. Burada yılda 40 milyonluk bir artış var. 2,9 milyar dolarlık bir destek paketi sağlayacağız. Rusya krizi yaptırımlara bağlamaya çalışıyor. Ancak bu yaptırımlar, Ukrayna’ya saldırdıkları için geldi. Burada Karadeniz’de tahıl ihracatı için bir mekanizma oluşturuldu. Rusya aylardır bu limanları ablukaya alıyor. Dünyayı beslemeye kuvvetle inanıyoruz.

Tüm ülkeleri davet ediyoruz

UNICEF’in çabalarını da destekliyoruz. Gıda güvensizliği ile ilgili büyük sorunlar var. Amerika Birleşik Devletleri harekete geçme çağrısı yapıyor ve yol haritaları çiziyor. 100’den fazla ülke bu süreci desteklemektedir.

Tüm ülkeleri davet ediyoruz, lütfen gıda ihracatını yasaklamayın, stoklamayın. Bizi ayıran ne olursa olsun, aileler burada çocuklarını besleyemiyorsa gerisinin hiçbir önemi yok.

Her ulus ekonomik büyüme konusunda eşit haklara sahip olacaktır. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri küresel kurumlar vergisini desteklemektedir. Vizyonu desteklemek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.

‘Çin ile soğuk savaş, çatışma istemiyoruz’

Dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızla birlikte, güçlü tedarik zincirleri sağlamak için çalışıyoruz. Hiçbir ülke enerjiyi güç olarak kullanmamalıdır. Düşük gelirli ülkeler için borç affı hakkında açıkça konuşun. Böylece daha büyük ekonomik ve siyasi krizleri önleyebilir ve geciktirebiliriz. Dünyanın her yerindeki altyapı ihtiyaçlarını şeffaf bir şekilde karşılayalım, işçi haklarını ve çevreyi koruyalım. G7 ile birlikte küresel bir altyapı ortaklığı kurduk.

Bu yatırımlar sadece o ülkeler için değil, hepsi için büyük değer taşımaktadır. İklim krizi gibi küresel sorunları değiştirmeye hazırız. Bu konuda açık olayım. ABD ve Çin arasında açık bir rekabet var. ABD makul bir lider olduğunu kanıtladı. Soğuk Savaş, çatışma istemiyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri özgür, açık, güvenli ve müreffeh bir dünya vizyonunu sürdürecektir. Yatırım yapmak sadece bağımlılığı artırmak değil, aynı zamanda yükü azaltmaktır. Ortaklarımıza siyasi taahhütlerde bulunmaya dahil değiliz, ancak başarımızın diğer ülkelerin başarısına yol açacağını bildiğimiz için. Nerede olurlarsa olsunlar güvenliği artırın. Amerika Birleşik Devletleri buradaki terör tehditlerini ortadan kaldırma taahhütlerinden vazgeçmeyecektir.

“Tayvan’da barış için savaşacağız”

Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrar için çaba göstereceğiz. Afrika Birliği tarafından desteklenen barış sürecini destekliyoruz. Barış tüm insanlar için sağlanmalı, Venezuela’daki siyasi baskı 6 milyon insanın kaçmasına neden oldu. Yine adil seçimleri destekliyoruz.

Yapacak daha çok işimiz var. Yemen’de BM aracılığındaki ateşkesi destekleyeceğiz. İsrail ve Filistin halkı için barış için savaşacağız. ABD, İsrail’in güvenliğinin arkasında duruyor. İki devlet geleceğe giden en iyi yoldur. Filistin halkı hak ettiğini bulsun diye. Her iki taraf da eşit özgürlükten yararlanmalıdır.

“Nükleer savaş kazanılamaz”

Nükleer savaşın kazananı yoktur. Bu yüzden böyle bir savaş olmamalıdır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi bu taahhüdü yineledi. Rusya silahsızlanma anlaşmasını reddetti. Bugün yine söylediğim gibi, sorumsuzca nükleer tehditler savurdular.

Çin, eşi benzeri görülmemiş nükleer testler yapıyor. Burada diplomasiyi sürdüremezsek, Kuzey Kore BM yaptırımlarını sürdürecek. İran’ın ortak nükleer anlaşmaya dönmesi gerekiyor. ABD bu konuda çok net. İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğiz.

Dünyanın tekrar dönmesine izin veremeyiz. Bu kurumun en büyük başarılarından biri İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’dir. Temel özgürlükler tüm dünyada tehdit altındadır. İşte Sincan’daki suistimaller, Birleşmiş Milletler raporu bunu çok net bir şekilde ortaya koydu. Benzer şekilde Burma ve Myanmar’da etnik azınlıklara, demokratik unsurlara yönelik baskı, Taliban’ın kadınlara baskısı var. Bugün İran’ın cesur kadınlarının yanındayız.

Bildiğim bir şey var. Gelecek, insanlarının tüm potansiyelini kullanan ülkeler tarafından yazılacaktır. Daha güçlü ekonomiler inşa etmeliyiz. Dini ve etnik azınlıklar hayatlarını tacizden uzak yaşayabilmelidir. LGBT burada hedef alınmamalı. ABD tüm insan haklarını savunacaktır.

Birleşmiş Milletler Şartı’nın rehberliğinde ve İnsan Hakları Bildirgesi’ne dayalı olarak faaliyet gösteren bu kurum, yılmaz bir umudun eseridir. İlk delegeleri görmek dileğiyle. Milyonlarca insanın mezarının kazıldığı, dünyanın hala yandığı, Yahudi Soykırımı’nın izlerinin burada olduğu o dönemde dünya halklarının ne kadar düşman olduğunu bir düşünün. Ama daha iyi bir şey inşa etmeye çalıştılar. kalıcı barış Her insan için eşit haklar. Tüm insanlığın ilerlemesi için işbirliği. Kapasitemiz harika ve taahhütlerimiz bundan daha büyük olmalı. Lütfen birlikte kalalım.

Burada koşulsuz zekamızı gösterelim, BM koşullarının değerlerine sahip çıkıyoruz. Tarihin akışını herkes için daha adil hale getirebiliriz. Biz tarihin yazarlarıyız, bunu kendimiz için, geleceğimiz için, insanlık için yapabiliriz, beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Allah hepimizden razı olsun.”

[ad_2]
Kaynak: haberturk

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

                                                                                                                                                                                                                                   .
istanbul escort deneme bonusu veren siteleruetds masal oku
panel çit tiktok takipçi alma Sohbet sitesi Sohbet odaları Mobil sohbet İstanbul kamera sistemleri kredi danışmanlık şirketi kaynak makineleri tenis kursu