medyauzmani.com

Ünlü besteci Zinedine Maraash’ın ölümü – Magazin Haberleri


Saklı Aşk, Uluyan Melodiler ve Penceremden Yağmur Git gibi birçok ünlü şarkının yazarı Zinedine Maraş, 95 yaşında vefat etti. Türk klasik müzik sanatçılarından Kanan Karadeniz, ünlü ismin ölümünü sosyal medya hesabından duyurdu.

Karadeniz, “Değerli usta bestecimiz Zine El Din Maraş’ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Ailesine ve tüm sanat camiasına başsağlığı dilerim. Ruhu şad olsun.”

ZEYNETTİN MARAŞ kimdir?

Zinedine Maraş, 1927 yılında İstanbul As-Suwayda’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Dönemin en büyük hocaları Münir Nureddin Selçuk, Şefik Gurmerich, Mesud Cemil, Nevzat Atlij, Rafiq Farasan ve Şerif Muhyiddin Tarjan’dan ders aldı ve 1953 yılında mezun oldu. O yılların şarkıcısı Muzaffar Elkar şarkı söyledi. Sözleri Nikla Tarzi’ye ait olan Gözyaşlarıma Şifa Verdiğim Akşam adlı ilk ezgisini 1949’da Ankara Radyosu’nda yayınladı.

1966’da bestelediği yirmi altıncı parçası “Howling Tunes” büyük bir çıkış yaptı. En çok “Gizli Aşk Bu”, “Hasretim Sana” ve Sözleri Onur Akay’a ait olan “Seni Beklerken” besteleriyle tanınır.

Yılmaz Yüksel vefat etti

Yılmaz Yüksel vefat ettiHaberleri izle

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın