medyauzmani.com

Toyota Rusya’daki fabrikasını kapatıyorToyota Rusya’daki fabrikasını kapatıyor

Japon otomobil üreticisi Toyota, Rusya’daki fabrikasını kapatmaya karar verdi. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, St. Petersburg’daki fabrika kapılarının kapatılacağını belirtti.

Yılda 100.000 otomobil üretim kapasitesine sahip tesiste Camry ve RAV4 modelleri üretildi.
Toyota, Rus-Ukrayna Savaşı’nın patlak vermesiyle Rusya’daki fabrikasında üretimi geçici olarak askıya aldı.

Bakanlık, Toyota’nın çalışanlara yapılan önemli ek ödemelere ek olarak tüm sosyal yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlayacağını, Toyota ve Lexus araçlarının satış sonrası hizmetlerini sürdüreceğini ve bayi ağını sürdüreceğini söyledi.

Rusya’daki birçok fabrika, Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya silahlı kuvvetler göndermesinin ardından parça sıkıntısı ve Batı yaptırımları nedeniyle üretimi durdurdu ve işçileri izne çıkardı.

General Motors (GM), Daimler, BMW, Hyundai, Toyota, Volkswagen, Volvo, Porsche ve Bentley, Ukrayna’daki savaşın ilk günlerinde Rusya’da otomobil satışlarını durdurma kararı aldı.

Öte yandan Toyota’nın Fransız rakibi Renault, Rusya’daki tüm varlıklarını Rus hükümeti ve Moskova belediye yönetimine devretmek için bir anlaşma imzaladı. Renault, yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki fabrikasında üretimi durdurma kararı aldı.


Kaynak: haberturk

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın