medyauzmani.com

Sparta’da 3 kardeşin öldürülmesinde ihmalkarlık yapan 7 itfaiyeciye 25 yıl hapis


Isparta’nın Yalvaş ilçesinde 2,5 yıl önce çıkan yangında Hanım (21), Togeci (16) ve Faruk’un (5 yıl) ölümünde ihmali olduğu iddia edilen 7 itfaiyeciye hapis cezası istendi. 25 yıla kadar. Altenbach Kardeşler. İlk duruşmada ifade veren tanıklar, itfaiyecilerin geç geldiğini ve merdivenlerinin olmadığını iddia etti. Sanıklar ise olay yerine 3-4 dakika içinde geldiklerini ileri sürerek suçlamaları reddetti.

Isparta’nın Yalıç ilçesinde 7 Şubat 2020’de bir evde çıkan yangında zehirlenerek öldürülen kız kardeşler Hanım, Tujeh ve Faruk Altınbaş hayatını kaybetti. Yapılan otopside karbonmonoksit zehirlenmesi ve canlı yanık sonucu 3 kardeşin hayatını kaybettiği belirlendi.

Yangında çocuklarını kaybeden Altenbach ailesi, Jalaş belediye itfaiyesinin geç müdahale ettiğini, merdiven arabasının getirilmediğini, personelin yeterli donanıma sahip olmadığını, oksijen tüplerinin boş olduğunu ve 3 çocuğunun hayatını kaybettiğini yetkililere şikayet etti. . ihmal sonucu.

Danışma kurulu itirazı reddetti ve iddianame hazırlandı

Olayla ilgili olarak Yalauj Belediyesi İtfaiye Şefi Ahmet Murtaza Aksu, İtfaiye Şefi Austin Erdoğando, Astsubay Hasan Gündoğan ve askeri personel Cengiz Gümüş Ertuğrul, Hulusi Uyar, Nur Çuban ve Yılmaz Mandal hakkında ihmalleri olduğu iddiasıyla soruşturma talep edildi. Ancak itfaiye ekiplerinin inceleme iznine itirazları nedeniyle iddianame iki yılı aşkın süredir düzenlenemedi. Danıştay Birinci Dairesi tarafından 9 Mart 2022’de itirazın reddedilmesi üzerine iddianameyi Yalvas Savcılığı hazırladı.

İlk kez hakim karşısına çıktılar

Yedi itfaiyeci hakkında “taksirle adam öldürme” suçundan ve 10 ila 25 yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Yalvas Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aynı suçlamayla Yalvaş Belediye Başkanı Halil Hilmi Tutenko ve iki memur için de izin istendi, ancak İçişleri Bakanlığı izin vermediği için soruşturma yapılamadı.

7 itfaiyeci ilk kez hakim karşısına çıktı, tutuksuz yargılandılar. Duruşmaya sanıklar ve avukatları, hayatını kaybeden üç çocuk annesi, Süleyman Altınbach’ın babası Djamila Altınbach ve avukatları katıldı.

“Yangın gecikti ve merdiven yoktu”

Duruşmada 7 tanık dinlendi. Görgü tanıkları, 10-15 dakika sonra itfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiğini, 3 araba, 2 söndürücü ve bir su deposunun geldiğini, çocukların bulunduğu odada alev olmadığını, orada bulunanların onları kurtarmaya çalıştığını söyledi. Pencereden, ancak itfaiye araçlarında sabit ve taşınabilir merdivenler olmadığı için erişilemez.

Görgü tanıkları daha sonra Hüyüklü Belediyesi İtfaiye Aracı’nın gelmesiyle birlikte merdiven verildiğini ve çocukların amcası Nuri Kuban’ın camı kırdığını bildirdi.

“Yılda 100 yangına karşılık veriyoruz, bu bir tatbikat”

Dava dosyasında yer alan bilirkişi raporunda; İtfaiyecilerin yeterli eğitim almadığı, merdiven arabasının gönderilmediği hatırlatılarak, 3 çocuğun ölümünde ihmal olduğu sonucuna varıldı.

İtfaiye Müdürü Ahmed Mortada Akso ise suçlamayı reddederek, “Ocak 2020’de göreve başladım ve cumhurbaşkanlığı için hazırladığım eğitim programını sundum. Ayrıca yılda 100’e yakın yangına müdahale ediyoruz. Bir nevi eğitim. ”

Sanık itfaiye ekipleri de suçlamaları reddederek, kazada savunmalarında bir eksiklik olmadığını, 112’ye haber verdikten hemen sonra harekete geçildiğini ve 3-4 dakika içinde olay yerine geldiklerini vurgulayarak beraatlerini istedi.

“İtfaiyeci içeri giremeyeceğimi söyledi, silindir boştu”

Yangında hayatını kaybeden 3 çocuk amca Nuri Kuban tanık olarak dinlendi. Yangın haberini duyar duymaz eve koştuğunu söyleyen ve yeğenlerinin bulunduğu odada yangın çıkmadığını ifade eden Nuri Kuban, pencereye çıkarak onu kurtarmaya çalıştığını ancak başarabildiğini söyledi. ona ulaşamamak. Sponsoru takip edin:

“İtfaiye 15-20 dakika sonra olay yerine geldi. İlk itfaiye aracı yangına müdahale etmeye başladı. Merdiven istedik merdiven yok dediler. Hemen ardından ikinci araç geldi ve yangına başladı. müdahale ediyor ve bu bağırışlar sırasında itfaiyeciler lokomotifin taşmadığını, sesini duydum ve daha sonra üçüncü olan itfaiye aracının Hueclo belediyesinin arabası olduğunu söylüyorlardı, bu arabadan bir merdiven alıp arabanın önüne koydular. Çocukların bulunduğu odanın penceresi. Biri merdivenlerden yukarı çıkıp giyindi. Oksijen tüpünü taktı ama pencereye geldiğinde içeri giremeyeceğini söyledi. Ve neden giremediğini sorduğumda İçeri girme, çok duman var dedi, ben de pipoyu istedim, soktu.

Şikayetçi bir anne ve babadan

Anne Cemil ve Peder Süleyman Altenbach, müdahil olarak katıldıkları davada çocuklarının ihmal sonucu öldüklerini, zamanında müdahale edilse hayatta kalacaklarını belirterek, sanıkların ihmalkar olduklarını ve davanın devam ettiğini ifade etti. onlar. Davacılar ve Şikayetçiler.

Mahkeme, tebligata rağmen duruşmaya gelmeyen ölen çocukların amcası Mehmet Altınbach’ın tanık olarak dinlenmesi ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.


Kaynak: haberturk

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın