medyauzmani.com

Kraliçe Elizabeth 96 yaşına kadar nasıl zinde ve sağlıklı kaldı?Kraliçe ElizabethBirçok kişi tarafından dünyevi esnekliğin ve uzun ömürlülüğün sembolü olarak görülüyordu.

Kraliyet kurallarına, baskılarına, sorumluluklarına ve aile skandallarına rağmen, fiziksel ve zihinsel zindeliğini 96 yaşına kadar korumayı başardı.

Bunu nasıl başardı? Kraliçe Elizabeth Nasıl zinde ve sağlıklı kaldı? Daily Mail’de yer alan habere göre, Kraliçe’nin bu mesajla bağlı olduğu kurallar ve yaşam tarzı şöyle:

1. egzersiz

ikincisi. Elizabeth Sıkı bir egzersiz programı izlemedi, ancak fiziksel aktivite günlük yaşamının büyük bir parçasıydı.

Buckingham SarayıCorgi köpeklerini günde iki kez gezdirdi. Yaz tatilinde kaldığı ve ölmeden önceki son anlarını geçirdiği Balmoral diyarında uzun mesafeler yürüdüğü biliniyor.

Araştırmalar, günlük yürüyüş gibi hafif egzersizlerin bile kan basıncını ve stres seviyelerini düşürerek insanların yaşam beklentilerini uzatabileceğini gösteriyor.

2016’da yapılan önemli bir inceleme, 60 yaşın üzerindeki yetişkinler için günde sadece 15 dakikalık egzersizin erken ölüm riskini yüzde 22 oranında azalttığını buldu.

2. Beyninizi eğitin

ikincisi. Elizabeth 1952’de kraliçe olduğundan beri, Noel Günü ve Paskalya hariç, yılın neredeyse her günü büyük bir kırmızı kutu kağıt alıyor.

Belgeler arasında meclis raporları, istihbarat belgeleri ve hükümetten krala günlük gönderileri taşımak için kullanılan diğer belgeler yer alıyor. Kraliçe’nin her sabah üç saat çalıştığı söyleniyor.

Bunun dışında farklı kelime oyunları oynayarak, düzenli olarak kitap okuyarak ve günlük tutarak beynini ‘çalışmasını’ sürdürdü.

Beyin stimülasyonu demansı önlemenin en iyi yollarından biridir. Geçen ay yayınlanan bir analiz, düzenli zihinsel aktivitenin Alzheimer hastalığı riskini yüzde 23 oranında azalttığını buldu.

3. Kilonuza dikkat edin

kraliçeFiziksel olarak yavaşladığı ve daha az aktif hale geldiği son yıllarda bile hiçbir zaman aşırı kilolu olmadı.

Bunun bir kısmı, her gün yemeğin hemen hemen aynı kısımlarını yemesi gerçeğinde yatmaktadır. 2020’de eski bir kraliyet şefi olan Darren McGrady, kocasının aksine “Kraliçe yemek hayranı değil” dedi.

Kraliçe’nin öğle ve akşam yemeğini basit tuttuğu ve genellikle bir tabak sebze, kırmızı et, kümes hayvanları veya balıktan hoşlandığı söyleniyor. Ayrıca yemek yerken makarna ve patates gibi basit karbonhidratlardan uzak durduğu da biliniyor.

4. Günlük rutine bağlı kalın

2020, II. Dünya Savaşı’nda hükümdarın günlük rutini hakkında yazan Brian Kozlowski’ye göre, işte Elizabeth’in günlük rutini:

Kraliçe 7.30’da uyanır.

Bir bardak Earl Grey’in tadını çıkarın.

Kahvaltıdan önce duş alın.

Kahvaltı için gazeteye göz atıyor veya radyo dinliyor.

Kırmızı kağıt kutularla ilgilenir ve toplantılara katılır.

Öğleden sonra sarayın dışını ziyaret eder ve ikindi çayı için memleketine döner.

Daha fazla meclis raporu okuyun.

Akşam olası bir kokteyl partisine veya halka açık bir akşam yemeğine katılın, kelime oyunları oynayın veya TV izleyin.

Sabah 11’de günlüğü ve kitabıyla yatar.

ABD, Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, günlük bir rutine bağlı kalmak, daha düşük stres ve kaygı seviyelerine yol açıyor.

5. Hayvanlarına ve ailesine olan sevgisi

Kraliçe ElizabethGeçen yıl 99 yaşında vefat eden eşi Prens Philip’e olan özel aşkı, onu “şüphesiz” olduğundan daha genç yaptı.

2021’de eşinin ölümünden sonra Kraliçe hareket sorunlarıyla boğuştu. Bu, onu ya etkinliklerden çekilmeye ya da görüntülü görüşmelere katılmaya zorlayarak birçok göreviyle yüzleşmeye zorladı.

Araştırmalar mutlu bir evliliğin fiziksel ve zihinsel sağlığınız için faydalı olduğunu gösteriyor.

Psychological Science dergisinde 2019 yılında yayınlanan bir araştırma, evliliklerinden mutlu olan kişilerin sekiz yıl içinde ölme olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın