medyauzmani.com

Almanya, Rusya’daki seferberlikten kaçan askerlere sığınma hakkı verecek


Almanya İçişleri Bakanı Nancy Wieser, kısmi seferberlik ilan edilen Rusya’da orduya katılmayı reddedenlerin Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Weiser, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine şunları söyledi: “Kural olarak, şiddetli baskı tehdidi altında firar eden askerler Almanya’da uluslararası korumadan yararlanırlar. Vladimir Putin rejimine cesurca karşı çıkan ve siyasi zulüm temelinde kendini büyük tehlikeye atan herkes, Almanya’da olması gerekiyor. İltica başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Nancy Visser, Almanya’nın zaten aylardır Rus muhaliflerine zulme ve tehditlere maruz kaldığını belirtiyor.

Adalet Bakanı Marco Buschmann, “Putin’den nefret eden ve liberal demokrasiyi seven herkes Almanya’da bize katılabilir” dedi. dedi.

Biletler hızla tükeniyor

Putin, 300.000 yedek askerin derhal geri çekilmesini emrettikten sonra Rusya’daki tek yönlü uçuşlar hızla tükendi.

Aviasales verilerine göre Rus vatandaşlarına yaptırım uygulamayan Türkiye ve Ermenistan biletlerine büyük ilgi gösterilirken, tek yön biletleri tükendi.

Rusya’nın en büyük havayolu şirketi Aeroflot üzerinden Moskova’dan İstanbul’a yapılan seferlerde 28 Eylül’e kadar uçak görülmedi.

Putin’in askerlik kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donbass, Zaporozhye ve Kherson bölgelerinin bağımsızlık kararlarına desteklerini belirterek Ukrayna’da kısmi seferberlik ilan etti.

Sadece deneyimli vatandaşların seferber olması için askerliğe çağrılacağını kaydeden Putin, “Yedek statüde ve özellikle orduda görev yapmış, belirli bir askeri sicili ve ilgili tecrübesi olan vatandaşlar askere alınacak. askere çağrılanlar eğitim alacaklardır.Özel askeri harekat tecrübesine dayalı ek askerlik.” dedi.


Kaynak: haberturk

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın